Obec Blažejovice
Malebná obec Blažejovice leží na západním okraji Českomoravské vrchoviny a patří do okresu Benešov. Blažejovice jsou statutární obcí, jejíž součástí je osada Vítonice. Na jih od obce teče Blažejovický potok, větší přítok Želivky.
Obec je zakládajícím členem mikro regionu Želivka, dále aktivně působí ve sdružení Benebus. Spřátelenými obcemi jsou Vítonice (okres Znojmo) a Vítonice (okres Kroměříž).
Nadmořská výška obce je 432 m.n.m.
Nejvyšším bodem poblíž obce je kopec Stráž vysoký 546 m. n. m.
Celková výměra katastru včetně Vítonic je 463 ha, plocha lesů obce je 103ha.
Územní plán byl schválen v roce 2000.
Informace
Obec je součástí mikroregionu Želivka a aktivně se zapojuje i do dění v celém regionu Posázaví. Členství ve sdružení obcí Benebus je zárukou, že je dobře zajišťována autobusová doprava. Od prosince 2007 je obec také součástí integrované dopravy Středočeského kraje a tak má dobré spojení s nejbližšími městy včetně Prahy.
V obci je několik soukromých provozoven, pohostinství i prodejna smíšeného zboží. Přes obec vede významná a dobře značená cyklostezka.
V rybnících je možno se koupat, popřípadě i rybařit. Provozovatelem rybníků je Spolek občanů, rybaření je možné i pro náhodné zájemce.
Kulturní dění se odehrává většinou v bývalé škole. Navštívit můžete zábavy, plesy, koncerty, kabarety či oblíbené setkání harmonikářů.
Novodobá historie obce
Od roku 1976 do roku 1990 byly Blažejovice součástí obce Dolní Kralovice. Po revoluci si drtivá většina občanů přála oddělení a samostatnost obce. V červnu 1990 vznikla obec Blažejovice s osadou Vítonice s plnou právní subjektivitou.
Tehdejší zastupitelé se pustili do změn s velkou porcí odvahy.
Prvními úkoly bylo:
- zabezpečit lidem trvale dodávku vody (doposud byly některé domy bez vody)
- odstranit černé skládky
- zabezpečit výstavbu kanalizace a ČOV
Krédem bylo, aby obě vesničky zůstaly pravým českým venkovem, ale zároveň získaly moderní občanskou vybavenost, která přispěje ke spokojenému životu obyvatel.
Hned po ustavení obce začalo mnoho významných prací, zejména:
- výstavba vodovodu
- realizace stavby kanalizace a čističky odpadních vod
- zlepšení životního prostředí a obnova všech rybníků
- úprava a rekonstrukce místních komunikací (všechny jsou bezprašné s živičným povrchem)
- obnovení přístupových cest do lesů
- obnova zeleně a údržba veřejných prostranství
Poděkování za úspěšnou proměnu obce patří hlavně samotným občanům za péči o své domy a okolí.
Od roku 2000 se obec účastnila několikrát soutěže "Vesnice roku" a vždy úspěšně. Nejvyšší ocenění přijala obec v roce 2003, kdy získala "Modrou stuhu za společenský život" a v roce 2008 dokonce "Zelenou stuhu za životní prostředí a ochranu krajiny".
V roce 2005 se obec zařadila mezi obce, které mají své výsostné symboly a to znak a prapor.
Velkou poctou a oceněním bylo natáčení filmu "Jak se krotí krokodýli" v roce 2006. Scénáristka a režisérka Marie Poledňáková si Blažejovice vybrala ze 150 obcí.
Život není jenom práce a proto je hodně pozornosti věnováno kultuře a společenskému životu. Obec je součástí velkého hudebního projektu "Podblanický hudební podzim". V roce 2008 se slavilo 40. výročí obnovení masopustů, už podeváté byly také pouťové slavnosti.
Historie obce
Území od roku 1085 patřilo královně Svatavě, vdově po králi Vratislavu II.
V roce 1126 darovala tento újezd kanovníkům Vyšehradským. Ti začali území kolonizovat a vznikla osada. Jeden z kanovníků Blažej propůjčil obci své jméno, proto Blažejovice.
V roce 1352 se Blažejovice uvádějí ve stvrzovací listině Karla IV, jako ves v nadání kostela Vyšehradského. V roce 1354 kapitula část vsi odprodala a vznikla tak první písemná zmínka. V roce 1436 byla obec císařem Zikmundem připsána rytíři Trčkovi z Lípy.
Trčkové měli obec až do roku 1547, kdy ji odkoupil Jindřich Kekule ze Stradonic, po něm přišel Štěpán Střela. Jeho syn prodal Blažejovice a Vranici i s mlýnem Albrechtu Vraždovi z Kunvaldu. Rod Vraždových celé panství ovládal až do roku 1695.
Roku 1698 koupil vesnici Jan Leopold Donát z Trautsonů. V roce 1716 vzniká panství Dolní Kralovice, kde bylo sdruženo asi 90 vesnic. Pak přišlo těžké období, většinou se majitelé často střídali a panství zadlužili.
V roce 1844 kupují panství Auesperkové, ale po první světové válce bylo panství konfiskováno. Z majetku zůstaly převážně lesy, čehož je důkazem i hájenka ve Vítonicích, kde až do roku 1949 bydlel panský hajný Jan Zázvorka.
Nedaleko Blažejovic bývala dvě malá městečka, dnes už zatopená po stavbě přehrady, Dolní Kralovice a Zahrádka. Od zřízení okresů v roce 1850 patřila obec do okresu Ledeč nad Sázavou, který byl zrušen v roce 1960. Zmíněná městečka poskytovala drobné služby, potřebné pro obyvatele celého okolí. Dnes Blažejovice patří do okresu Benešov, Středočeský kraj.
Složení současného zastupitelstva
Karel Říha - starosta, Josef Urbánek - místostarosta, František Málek, Ivana Vávrová, František Dědič (54), František Dědič (19) a Ing. František Lebeda.
Autoři textu: obec Blažejovice, Korektura textu: Kuba